FreeBSD ACL - ACL część 6

Tworzenie kopii zapasowej ACLi

Jeżeli zdecydowałeś się używać ACL, musisz również pamietać o solidnej kopii zapasowej. Najlepszym rozwiązaniem jest instalacja narzędzia <b>/usr/ports/archivers/star</b> z kolekcji portów. Jeżeli używałeś wcześniej narzędzia do kompresji ' tar ' nie powinno to zająć zbyt wiele czasu.

W tym przykładzie, superużytkownik tworzy katalog kopii zapasowej należący do użytkownika dru który chce stworzyć kopię:

 # mkdir -p /usr/backups/dru
# chmod dru:dru /usr/backups/dru
# exit
Następnie dru, tworzy kopię zapasową swojego katalogu uwzględniając ACL:

 % whoami
dru
% cd
% star -cv -Hexustar -acl -f /usr/backups/dru/home.tgz .Teraz dru, chce przywrócić pliki w tymczasowym katalogu:

 % mkdir ~/tmp
% cd ~/tmp
% star -xv -Hexustar -acl -f home.tgzUwaga: Jeżeli chcesz przywrócić pliki do katalogu który znajduje sie na partycji bez uruchomionych list dostępu, pliki beda miał zwykłe prawa pozbawione ACL.

Wnioski

Wielu użytkowników nie slyszało wcześniej o zaletach jakie niesie używanie ACL, lub uważają że jest za trudne do używania. Spędziłąm pół godziny aby pokazując użytkownikom, w jaki sposób używać narzędzia <b>eiciel oraz star</b>, i teraz sie zastanawiają w jaki sposób mogli żyć bez Access Control List.

--
Tekst ten jest tłumaczeniem artykułu Dru Lavigne za jej zgodą - " Using FreeBSD's ACLs ", który ukazał się na stronie O'Reilly. Jeżeli pojawiły się jakiekolwiek niezgodności proszę o kontakt.Hosting @mc2 || Copyright © 2019 FreeBSD - Inside. Wszelkie prawa zastrzeżone.