FreeBSD ACL - ACL część 3

Zrozumienie masek ACL

Spójrz ponownie na Rysunek 2. Tutaj możesz wyświetlić użytkowników i grupy w systemie. Podwójne klikniecie na użytkownika ' rob ', doda dwa nowe elementy do okienka ACL. ( Rysunek 6. )

Image
Rysunek 6. Dodatkowe elementy dla użytkownika ' rob '

Notka: Następne wersje eiciel będą zawierały check box'a który wyłączy konta systemowe.

Zauważ że początkowo rob i mask maja pełne prawa rwx, jest to więcej niż ma dru jako właściciel pliku. Co się stało ? Poprzez podwójne kliknięcie na ' rob ', dodałam ACL, co mogę sprawdzić w liście plików w katalogu.

 % ls -l
drwx------  2 dru  dru   512 Jul 26 10:35 Desktop
-rw-r--r--  1 dru  dru     0 Jul 27  9:22 file1
-rw-r--r--  1 dru  dru     0 Jul 27  9:22 myfile
-rw-r--r--+ 1 dru  dru     0 Jul 27 10:03 test

Widzisz ' + ', na końcu praw dostępu przy pliku test ? Wskazuje to na to że ACL zostały dodane do pliku. Mogę wyświetlić je za pomoca getfacl:

 % getfacl test
#file:test
#owner:1001
#group:1001
user::rw-
user:rob:rwx
group::r--
mask::rwx
other::r--Wynik jest reprezentacją tekstową Rysunku 6.

Dlaczego rob uzyskał rwx, i co to jest za wpis Mask ? Z definicji, maska ACL określa maksymalne dostępne prawa dostępu. Dzieje się tak, aby upewnić sie że wiesz co robisz w pełni.

Odznacz prawa wykonywania ( execute ) pliku z wpisu dla użytkownika ' rob '. Zauważ że mogę dać jaką kolwiek kombinację, czytania, zapisu, wykonywania. Z perspektywy osoby używającej tego narzedzia, może ona bardzo prosto zmienić prawa dostępu do pliku i zmienić te których nie chce aby ten uzytkownik używał.

Co sie stanie jeżeli zmienisz maskę ? Przywróć ponownie prawa dostępu ( rwx ) dla użytkownika 'rob ', i jednocześnie usuń prawo wykonywania pliku ( execute ). Jak tylko to zrobisz, wykonanie jakiego kolwiek pliku przez użytkownika rob lub jakiego kolwiek, pokaże czerwony znak oszczegawczy. Co bedzie znaczylo " nieefektywne prawa ".

Troche bardziej sie rozjaśnia, jeżeli wrócisz do definicji maski ACL. Teraz maksymalne dostępne prawa są <i>rw</i>, co znaczy że komukolwiek kto ma dostępne prawa wykonywania pliku, tak naprawde nie ma. Narzędzie Nautilus, ukazuje to przyjemnie, getfacl również wskazuje efektywne prawa dostępu.

  % getfacl test
#file:test
#owner:1001
#group:1001
user::rw-
user:rob:rwx    # effective: rw-
group::r--
mask::rw-
other::r--
Hosting @mc2 || Copyright © 2019 FreeBSD - Inside. Wszelkie prawa zastrzeżone.